20ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα

0
20ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ
Sharing is caring!
0Shares

Συνεχίζεται για πέμπτη ημέρα σήμερα το 20ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης, που άνοιξε αυλαία την Παρασκευή 2 Μαρτίου.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, οι αίθουσες Ολύμπιον, Παύλος Ζάννας αλλά και αυτές του Λιμανιού, Φρίντα Λιάππα, Τώνια Μαρκετάκη, Τζον Κασσαβέτης και Σταύρος Τορνές, άνοιξαν για το κοινό, προβάλλοντας ξεχωριστά ντοκιμαντέρ.

Να σημειωθεί ότι στη φετινή διοργάνωση εντάχθηκαν πλήρως οι δήμοι Καλαμαριάς και Παύλου Μελά στον προγραμματισμό, με καθημερινές προβολές στο Κέντρο Πολιτισμού Χρήστος Τσακίρης του Παύλου Μελά και το Δημοτικό Θέατρο Καλαμαριάς Μελίνα Μερκούρη. Και φυσικά στον χώρο INVR θα γίνουν οι προβολές του νέου διαγωνιστικού τμήματος του φεστιβάλ με ταινίες εικονικής πραγματικότητας.

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα προβολών:

ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

11:00 Δεν ξεχνάμε, δεν συγχωρούμε

13:00 Εθνική Λυρική Σκηνή: Η ιστορία της όπερας στην Ελλάδα

15:00 Ληγμένα

16:45 Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού

19:00 Ευχαριστούμε για τη βροχή

21:00 Αμάλ

23:30 Τρυφερό είναι το δέρμα

ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

12:45 Ζωγραφίζοντας…

12:45 Citizen Xenos

15:00 Το Αμάρι στις φλόγες

15:00 Λουλούδια που μαράθηκαν νωρίς, Κακόπετρος 28 Αυγούστου 1944

17:30 Μεσόγειος – Η Ελληνική Λίμνη

20:45 Επιστροφή

22:30 Εδώ είναι Σόπι

22:30 Magnetic Fidelity: Μια ιστορία αγάπης

ΟΛΥΜΠΙΟΝ

13:00 Μπάρμπεκιου

15:30 Ξύπνημα

17:45 Το μακρινό γάβγισμα των σκυλιών

20:00 Ο βιασμός της Ρέσι Τέιλορ

22:30 Αυτό είναι το παν: Gigi Gorgeous

ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

13:30 Ελληνικός κινηματογράφος: Το πέρασμα σε μιαν άλλη εποχή

13:30 Συμπόσιο

15:15 Ονειρεύομαι τον Μουρακάμι

15:15 Παντελής Καλιότσος: Στο εργαστήρι του μυθιστοριογράφου

18:00 Ήχοι της Κιμπέρα

20:30 Εγώ κι ο ίσκιος μου: Ένα ντοκιμαντέρ για τον Νίκο Παπάζογλου

23:00 Έρικ Κλάπτον: Ζωή σε δωδεκάμετρο

ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

13:30 Η άλλη πλευρά των πάντων

15:30 Όσα περνούν μπροστά από ένα παράθυρο που δεν ανοίγει

17:45 Μπαρονέζα

19:30 Κωφό παιδί

21:45 Ο χώρος ενός άνδρα

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

13:30 Let’s Rock Again!

15:00 Ο θρύλος του Άσχημου Βασιλιά

19:45 Η θηλιά

22:15 Το νεκρό έθνος

ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ

20:00 Ορκιστείτε παρακαλώ

ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

20:00 Ρωγμές

20:00 Από την Αφρική με αγάπη – Ελληνοαιθιοπικά

Sharing is caring!
0Shares